Bu hayatta insanoğlu olarak en zor yaptığımız şeylerden biri de “yeniden başlamak”. Hayatın zorlukları karşısında bazen cesaret, bazen bazen de öz güvenimizi kaybettiğimizden tekrar denemekten korkarız. Burada durup kendimize şunu demeliyiz; ya sonra?.. sonra ne olacak?..her şey yoluna girdi mi?..Girmedi tabi ki. Peki o zaman ne yapmalıyız?

Yeniden başlayalım hayata. Her gün, her saat, her saniye, tüm yarım kalmışlıklarımıza, kalp kırıklarımıza rağmen yeniden başlayalım. Yeniden başlamayı öğrenelim. İşte bu da iki şeye bakar. Biri inanç diğeri ise irade. Bu kavramlar yer ile gök gibi birbiriyle anlam ifade eden, birbiriyle bütünlük oluşturan kavramlardır. Şöyle ki, inancımız var ama irademiz yoksa hiç hareket edemez olduğumuz yerde sayarız. Aynı şekilde irademiz var ama inancımız yoksa da hedefimizi bulamaz bir yere varamayız. Peki ozaman inanç ya da irade yönünden neden zayıfız? Çünkü bizi yarım kalmışlıklar yoruyor hep. İş, aile, okul ve hayat..İçimizdeki ukteler, geçmişe olan özlemler hiç bitmiyor.Sürekli geçmişte yaşadığımız için anımızın kıymetini bilmeyip, geçmişe bir pişmanlık daha gönderiyoruz.  Bu yüzden geçmişimiz geleceğimizi sürekli olarak yok edip duruyor.  Buna da bir dur deyip yeniden başlamalıyız.

Yeniden denemekten korkmamamız lazım. Çünkü çağa yön veren insanlar yeniden denemekten korkmayan insanlardır. Rivayete göre Said’i Nursi’nin talebeleri, “risalelerin toplatıldığını, bitiş noktasına geldiğini” aktarıp, Üstad’a sormuşlar: “Ne yapacağız?”

Cevap “ümitsizlik” değil..” dolu” imiş:

“Çay koy keçeli. Yeniden başlıyoruz!”

Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır. Yeter ki biz gayret edelim çaba gösterelim, elimizden geleni yapalım. Allah cc. Hud suresi 115. ayeti kerimede buyuruyor ki;

(Ey Muhamed)Sabırlı ol, çünkü Allah güzel iş yapanların mükafatını zayi etmez.

İşimizi, zamanımızı ve gönlümüzü güzel yapalım. İnsanlara göre değil gönlümüze göre şekil alalım. Çünkü gönlümüze göre şekil aldığımız zaman işimizde gönlümüzde güzelleşir. Buraya kadar bir çözüm sunmadık, bu işin formülü ne diyorsanız soluğu benim çok sevdiğim  üstad Niyaz-i Mısri’nin divanında alalım;

 

Derman arardım derdime derdim bana derman imiş

Bürhan sorardım aslıma aslım bana bürhan imiş..

 

 

 

Yani kardeşlerim sorunda biziz çözümde biziz. Çözümleri dışarıda aramayalım. Başaranlar yeniden başlamaktan korkmayanlar, denemekten yılmayanlar, inancı doğrultusunda iradesini kullanan insanlardır.  Hemen bugün, şimdi inancımız için irade gösterip yeniden başlarsak olmaması için hiçbir sebep yok. Çok sevdiğim veren bir söz var; “Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var..”Hayal et, irade göster ve hedefine ulaş. Çünkü insanlığın sana ihtiyacı var.Ve çünkü her birimiz teker teker bir araya gelerek insanlık denen bu bütünü oluşturuyoruz. Şimdi var mıyız yeniden başlamaya??

Çok kolay kardeşim, yeniden başlıyoruz!.

Yazar: Müslüman 

Müslüman Her Şeyin En İyisine Layıktır
İnsan sadece Eylül’de hüzünlenmez ki..

admin

Görüş, Öneri, İstek ve Şikayetleriniz için, neptunlu.net@gmail.com

GERİ BİLDİRİM

*