İnsanların zaman zaman sıkıntılarından sorunlarından dolayı şikayetlenmelerine şahit oluyoruz. Burada dikkat çekmek istediğimiz husus bu durumdaki çoğu insanın dili ile şükür edip azaları ile şükürsüzlük etmesidir. Dil ile Şükür etmek yeterli midir ?

Musibetler karşısında şükür sadece dil ile olmaz hal ile sabır ile olur. Ayeti kerimede bu durum acıkça ifade edilmiştir. Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

 

Şükür etmek hal ve dilin birleşmesiyle ile olur buna sabır diyebiliriz. Hz. Ali de şöyle buyurur: Bir musibet anında elini dizine vuranın muhakkak sevabı yok olmuştur. Bazende dilimizden çıkan kelimeler tüm sermayemizi götürebilir. ayeti kerimede sabır etmeleri tavsiye edilirken dili ile de nasıl bir zikir içinde olmamamız  gerektiğinde açıklıyor. İbn-i Mesud Hazretleri der ki: “Gökten düşüp parçalanmam, Mevla Teâlâ Hazretlerinin takdir ettiği bir şey hususunda ‘Keşke bu olmasaydı!’ dememden daha sevgilidir. konumuzla Direk alakası olmasa da belirtilmesi gereken bir hususta şudur ki:

Sabır sadece bela ve sıkıntılara sabretmek de değildir. Sabır üçe ayrılır:

1- Günaha girmeme hususunda sabredip takva dairesinde kalmak.

2- İbadetlerin zahmetine karşı sabredip ibadetleri terk etmemek.

3- Bela ve musibetlere karşı sabretmek.

Kısaca neptünlüden size tavsiye Azalarımız ile dilimiz, dilimiz ile gönlümüz uyum içinde aynı duyguda olsun. Şükürsüzlük Yaratıcıya nankörlüktür, en büyük nankör de şeytandır.

Yazar: Neptünlü Müslüman 

Tasavvuf Ne Demektir, Kaynağı Nedir ?
“Aslında ben yoğum”

admin

Görüş, Öneri, İstek ve Şikayetleriniz için, neptunlu.net@gmail.com

GERİ BİLDİRİM

*