Küçüklüğümde yaşlılara su verince “su verenlerin çok olsun” diye dua ederlerdi. O zaman küçük aklımla hiç anlam veremezdim, benim duygu dünyamda bir karşılığı olmazdı. Şimdi bakıyorum da çok güzel bir duaymış..

 

Duyanlarınız vardır İngiltere dünyada bir ilke imza attı ve bakanlığı kurdu. Yalnızlığın İngiltere’de 9 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor. Üstelik yayınlandıkları bir raporda yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar zarar verdiği ortaya çıktı

İngiltere’de ulusal sağlık sisteminden sorumlu olan NHS’nin bakım biriminin yöneticilerinden Prof. Jane Cummings, soğuk hava ve yalnızlığın kış aylarında öldürücü olabileceğini söyüyor.


Yalnızlıktan en çok müzdarip olanlar hiç şüphesiz yaşlılarımızdır. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir gün: “Burnu sürtülsün, burnu sürtülsün, burnu sürtülsün” dedi. “Kimin burnu sürtülsün ey Allah’ın Resulü?” diye sorulunca şu açıklamada bulundu: “Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete giremeyenin.” (Müslim, Birr 9, (251), Tirmizi, Daavat 110 (3539). -i şerifte görüldüğü gibi dinimiz bırakın anne babasını yaşlanınca kendi haline yalnız bırakmayı, onların rızasını kazanmak için canla başla çalışmayı emrediyor. Bizim dinimiz dini değildir. Dinimizin ilk önce ebeveynimize daha sonra çevremizdeki tüm yaşlıları gözetip kontrol etmemizin ehemmiyeti geleneğimizin genlerini de işlemiş bundan dolayı büyüklerimiz su veren kişiye “su verenlerin çok olsun”  diye bunu güzel bir dua haline getirmiş.

 

Ne diyelim su verenleriniz çok olsun…

YAZAR:AHMET BAĞSIZ

Teknoloji gelişti, Peki ya Biz ?
Yoldaş mıyız Haldaş mıyız?

admin

Görüş, Öneri, İstek ve Şikayetleriniz için, neptunlu.net@gmail.com

GERİ BİLDİRİM

*