Sosyal medya ve televizyondan İslamı öğrenmekten bıkmadık mı? Sosyal medyadan bir ayeti veya bir hadisi gördüğümüzde beğenip geçince o İslam yaşanmış bizde Müslüman mı olmuş olduk. Televizyonda bir hoca Hz. Peygamber sav hayatını anlatırken, bizde göz yaşlarıyla onu dinlerken daha mı iyi Müslüman olduk.  O ayetlerde yazan hadislerde yazan tarif edilen Müslümanlığı ne zaman yaşamayı düşünüyoruz. Hayat sermeyesi her saniye, her saat, her gün he yıl biraz daha elimizden kayıp gidiyor.  İcraata geçmeyen her düşünce sinede yüktür. Eğer Allah ve Resulüne inanıyorsak yarın çok geç büğünden başlamalıyız adam gibi Müslüman olmaya, öyle internetten tv den öğrendiklerimizle değil bizzat kendimiz okumlayız öğrenmeliyiz inandığımız dinimizi.

Gelin bu ramazan kendi dinimize, inandığımız dinimize hicret edelim. Falan hoca falan kanal değil bizzat kendimiz öğrenelim dinimizi. Kuran bilmiyorsak öğrenelim, Kuranı biliyorsak okuyalım. Peygamber efendimizin hayatını okuyalım bizzat kendimizi müşahede edelim o kutlu nebinin hayatını. Okumadığın, öğrenemediğin, yaşamadığın din senin değildir.

Bir karar verelim. Dünyayı mı istiyoruz yoksa ahiretimi ya da ondan önce şunu soralım Allah ve Resulüne inanıyor muyuz, buna net cevap verelim mırın kırın yok. İnanıyorsan ona göre yaşa ağzından çıkan kelimeden kalbinden, aklından geçene kadar her şey İslam’a göre olsun. Ticaretin, alışverişin sosyal ilişkilerin her şeyin İslam’a uysun bu ramazan bunun gayretini verelim. Ramazan bittiğinde gerçek bir Müslüman olarak bayram sabahına uyanalım. Kendimizi kandırmayalım hem inanıyoruz deyip hem de tv ile sosyal medya ile din yaşayama çalışmayalım. Hele hele içi Müslüman dışı kafir hiç olmaz. İçinle dışınla yaşayışınla bu ramazan İslam’a hicret edelim.

Sana dayatılan gündemlerle uğraşma kendi gündemin olsun Allah ve Resulün içinde olduğu her noktasını Kuran ve sünnet belirlediği bir gündem. Yoksa şu paylaşımı beğeneyim, şuna tivit atayım şu diziyi kaçırmayım derken mezara koyarlarda adın Sanal Müslüman kalır.

Maneviyat, tefekkür. İbadet, ilim ayı Ramazan hepimize mübarek olsun

Sahtelik Pazarı
ALLAH'A KAÇALIM

AHMET BAĞSIZ

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi.

Soru ve Görüşleriniz için ahmetbagsizi@gmail.com

GERİ BİLDİRİM

*