“Mutlu olmak yada olmamak işten bütün mesele bu” diye ünlü bir replikle konuya girmek ne kadar iyi olur bilmem lakin  bu hayatın koşturması içinde isteklerimizin arka planında mutlu olmak isteği yatıyor. Bu hayatta ortalama bir insan beklentisi güzel bir iş, iyi bir eş biraz daha ileri gidersek ev, araba diye bu liste uzayabilir ama hepimizin kafasında az çok anlatılmak istenen şekillenmiştir.

Başka bir tanımlamayla olayın çerçevesini genişletirsek, hayalim amacım dediğin her şeyin arka planında mutlu olmak isteği vardır. Kimse şunu demez değil mi; benim bir hayalim var o gerçekleşince acayip mutsuz olacağım, depresyona bile girebilirim. Normal bir insanın böyle bir beklentide olmayacağını düşünüyorum. Peki gelelim burada yazımızın en önemli sorusuna: Neden mutlu değiliz? Bu soruyu herkes kendine farklı şekilde sorabilir. Mutlu muyum, ne kadar mutluyum, vs bu sorular uzayıp gidebilir.

Herkes mutlu olabilir. Evet iddialı bir cümle oldu lakin doğru. Bakış açımızı değiştirip birde şu açıdan bakalım. Birine kin tutmak, nefret etmek, ya da sinirlenmek için hep bir neden lazım. Ama mutlu olmak öyle değil. Mutlu olmak için sebebe ihtiyacımız yok. Aslında mutlu olmak için hep bir sebep aradığımız için mutsuzuz. Mutluluk duygusunu diğer duygulardan ayıran özellik her an yaşanabilirliğidir. Bu özelliği ıskaladığımız zaman mutluluk bizden hep bir adım ilerde gider ve hiçbir zaman mutlu olamayız. Şu okul bitsen her şey çok iyi olacak dersin okul biter ama sen hala aynısındır. Şu işe bir gireyim harika olacak dersin, o işe girersin ama sabahları yataktan çıkmak istemezsin, evlenemiyorum evlensem bende mutlusu olmaz dersin evlenirsin ama hala aynı sensin. Tüm dediklerin ve daha fazlası olur ama bir türlü mutlu olmazsın ondan sonrada depresyona kapı aralarsın hayatın anlamını sorgulamalar başlar. Tabi herkes de böyle olacak diye bir şart yok. Bazı insanlar sorumluluk duygusu daha ağır bastığı zaman çoğu şeyden memnun olmasa da hayatına devam eder. Bu tür insanlarda mutlu olmak gibi bir beklentilerini yok etmişler ve hayattaki anlık mutluluklarla hayatlarına devam ediyordurlar.

Şimdi size bir sır vereceğim. Mutluluk duygusunun pis bir huyu vardır. Mutluluk Onu yapanlara hiçbir zaman yaklaşmaz. Hazır mısınız söylüyorum: Mutluluk duygusu ertelenmeyi sevmez. Siz mutlu olmak için hep bir sebep bekledikçe hiçbir zaman mutlu olmazsınız. Mutluluk anlık yaşanan ve her an yaşanabilecek bir duygudur. Hayatınızın kıymetini bilin mutlu olmaya bakın yazımızı güzel bir vecize ile bitirelim “Güzel bakan güzel görür, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır”diyor Bediüzzaman Hazretleri

Yazar: Neptünlü

İnsan sadece Eylül’de hüzünlenmez ki..
Ben Kimim ?

admin

Görüş, Öneri, İstek ve Şikayetleriniz için, neptunlu.net@gmail.com

GERİ BİLDİRİM

*