Bir bahane bulalım Allah ve Resulüne kaçalım. Evet bir bahaneye bir kaçışa, yönelişe ihtiyacımız var. Televizyon, internet, sosyal medya her yanımızı çepeçevre kuşatmışken, küçücük ekranlarda dimağımız öğütülürken bir kaçışa ihtiyacımız var. İnsanın ömrü hayatında en iyi fırsatlardan biridir ramazan. Ramazan ne güzel aydır. Değişmek, daha iyi olmak için mükemmel bir fırsattır. Güzele doğruya hicrettir. Ramazan ayının gündüzü de gecesi de berekettir.

Etrafımızdan, tvden, internetten yükselen ses yığınlarını kısalım ve kalbimizin sesini açalım. Günaha açılan kapıları kapatalım, Allaha açılan kapımızı açalım. Bir kez tefekkür edelim. Nereye doğru gidiyoruz. Bu gidiş, bu yol cennete mi çıkıyor; yoksa şeytan bizi Allah’ın rahmeti ile mi kandırıyor? Hz. Peygamber (sav) buyurmuş ki: “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz de öyle dirilirsiniz.” Şimdi bu etrafında tefekkür edelim. Ramazan’da bile o sevdiğimiz ‘komik’ videoları izlemeye devam ediyorsak, sabah akşam tiwit atma peşindeysek acaba canımızı Azrail hangi hal üzere alacak.  Biz Müslüman olmayı, Allah ve Resulüne uygun hayat yaşamayı ramazanda bile beceremiyorsak, hangi hal üzere ölmeyi bekliyoruz. Ölümden sonrasında hazırlık yapmayacaksak peki biz neye iman ediyoruz?

Hani sanal gerçeklik gözlükleri var ya, takıyorsun başka bir dünyada gibisin, her şey gerçek gibi işte o gözlükler gibi bize sahte gerçekler sunuyorlar. Takipçi sayın şu kadarsa harikasın, fotoğrafın altına şu kadar yorum beğeni geldiyse senden süperi yok. Peki o çok sevdiğiniz size kişilik katan sizi Allah ve Resulünden uzaklaştıran bu platformlar bir anda yok olduğunu düşünürsek senden geriye ne kalacak? Takipçi sayınla paralel giden karakterinden geriye ne kalacak? Ayette de dediği gibi; ‘Dünya oyun ve eğlenceden ibarettir.’ Bizim İman ettiğimiz dünya ahirettir. Çalışmamız gereken yer de ahirettir.

Bu ramazan ölümü daha çok hissettiğimiz bir sene oldu işte tam da bu yüzden bu ramazan bize bir olsun. Gelin hep beraber Allah ve Resulüne kaçalım. Elimize, ayağımıza değil, aklımıza vurulan prangalardan kurtulalım.

Sanal Müslüman ve Ramazan
Müslümanın Yol Ayrımı

AHMET BAĞSIZ

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi.

Soru ve Görüşleriniz için ahmetbagsizi@gmail.com

GERİ BİLDİRİM

*